Něco o aussinkách

Australský ovčák je středně velký, silný a vytrvalý pracovní pes, který byl vyšlechtěný k pasení ovcí a koní, podobný border kolii. Je to pes s nadprůměrnou inteligencí, a proto se dnes těší velké oblibě! Aussies jsou dnes využíváni při soutěžích agility, frisbee, dogdancing, ale stále mají dobře zakořenění ovčácký pud a tak jsou dodnes využíváni k práci na farmách. Je to ideální plemeno ke koním, bude vaším oddaným společníkem na vyjížďkách.

Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. S lidmi i zvířaty se velmi dobře snáší. Australský ovčák je vhodný především pro život na venkově, ale dobře si zvykne i ve městě. Není to plemeno, které by mohlo být samotné, protože je velmi společenské, ale bude mu dobře kdekoli, kde je jeho pán (rodina).

Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20. století, kdy byly vyšlechtěni k pasení ovcí dovezených z Austrálie a Nového Zélandu, kde je využívali hlavně kovbojové na pasení koní v obrovských prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán také jako záchranářský pes a především jako společník, který však potřebuje dostatek prostoru a využití. Využití je opravdu široké - od procházek, vyjížděk a výletů, přes cvičení, sport až po opravdovou práci. Někteří se s úspěchem věnují i canisterapii, což je práce s nemocnými dětmi či seniory.

Australský ovčák je dobře vyvážený, o něco delší než vyšší, střední velikosti a síly kostí. Průměrná výška v kohoutku u psa je 51 až 58,5 cm a u fen 46 až 54 cm. Váha bývá mezi 18 a 28 kg. Srst je přiměřené délky a hrubosti, se zbarvením, které nabízí rozmanitost a osobitost. Existuje několik barevných variant: blue merle (modře mramorovaná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená). Všechny barvy mohou (ale nemusí) mít bílé nebo hnědé znaky. 
Barevné kombinace:

Velkou zvláštností kromě pestré palety barev je také možnost různobarevných očí - ty mohou být hnědé, modré, jantarové i mramorované:

A v neposlední řadě je to ocas, co činí australského ovčáka jedinečným - příroda to tak zařídila, že se štěňata mohou rodit s přirozeně krátkými ocásky! Ano, někdy se narodí i s plnou délkou ocásku a pak je jen na chovateli, zda mu ocásek ponechá a nebo mu jej veterinář bude kupírovat. Ano, kupírace OCASŮ je v České republice stále dovolena - pouze kupírace UŠÍ je zákonem zakázána.

Mnoho informací o zdraví, povaze, využítí a jiné najdete na pěkně zpracovaných stránkách Aussiesworld